Víťazstvo v Košiciach zariadil Svitana
23. septembra 2018
Preview zápasu HK Poprad vs HKM Zvolen
28. septembra 2018

Dávid Bondra: Na hokej sa nepozerám ako na prácu

Dávid Bondra si oblieka popradský dres v poradí už tretiu sezónu. Vlani to z Popradu dotiahol až do reprezentácie. Aké sú jeho najväčšie úspechy a aké jedlá má rád? 

Narodil si sa v Poprade, ale vyrastal si v USA. Aké to bolo vyrastať v americkom prostredí slovenským rodičom?
,,Veľa ľudí to nevie, ale v skutočnosti som sa narodil na Slovensku, v Poprade. Celý život som žil v Spojených štátoch, ale každé leto som so svojou rodinou trávil na Slovensku u príbuzných. Musím uznať, že keď som bol mladší, nebol som nadšený cestovaním na Slovensko, pretože som si neužil leto so svojimi priateľmi. Ale čím som bol starší, tým som si to začal viac ceniť a uvedomovať si, že rodina je to najdôležitejšie v mojom živote. Som šťastný, že môžem obe krajiny nazývať svojím domovom.”

Ovládaš angličtinu a slovenčinu. Premýšľaš v slovenčine alebo v angličtine? Ovládaš okrem týchto dvoch jazykov aj nejaký ďalší?
,,Premýšľam častejšie v angličtine, ale myslím si, že moja slovenčina sa za posledné obdobie zlepšila. V škole som sa učil po španielsky.”

S hokejom si začínal v USA. Chcel si ho hrať sám alebo ti k tomu pomohli rodičia?
,,Hokej som začal hrať, keď som mal štyri či päť rokov. Pamätám sa, že som sledoval svojho otca, ako hrá a okamžite som vedel, že chcem robiť to isté. Rodičia ma nikdy nenútili, aby som hral hokej, ale akosi prirodzene sa stal mojou vášňou. Som naozaj šťastný, že aj v súčasnosti stále môžem hrať tento, pre mňa jedinečný šport.”

Ako dorastenec si sa zúčastnil aj dorasteneckého šampionátu do 18 rokov v Bielorusku. Aké to bolo pre teba vtedy si zahrať za Slovensko, keďže hokej si sa naučil hrať v USA?
,,Bola to veľmi dobrá skúsenosť, ale už predtým som si zahral za U17 v Kanade. Štýl hokeja bol odlišný, ale rýchlo som sa adaptoval.”

Hokej v USA je známy prevažne univerzitnými súťažami. Ty si pôsobil v NCAA, ktorá je známa, že z nej sa dá dostať do NHL. Veľa hráčov si z nej zahralo aj na svetových šampionátoch. Pôsobili v nej hráči ako Eichel, Gaudreau či Toews. Mohol by si nám priblížiť ako vyzeral tvoj deň na univerzite? Aká je úroveň ligy, aké je zázemie pre študentov a hráčov, čo všetko škola zahŕňala?
,,Ráno som študoval, po škole sme každý deň mali tréning a cez víkendy zápasy. Na škole sme mali takú starostlivosť ako profesionálny tím v najvyšších súťažiach vo svete. Naša univerzita mala súkromné lietadlo, ktorým sme lietali na zápasy. Na každú sezónu sme dostali hokejový výstroj.”

Čo máš vyštudované?
,,Som bakalár a študoval som financie na Michigan State University.”

Ak by si teda skončil s hokejom, chcel by si pokračovať teda v tom, čo si vyštudoval?
,,Milujem hokej, pretože sa naň nepozerám ako na prácu. Je to niečo, čo som robil a miloval odmalička a budem až dovtedy, kým budem zdravý a budem vládať. Hoci som vyštudoval finančníctvo, rád by som ostal vo svete hokeja aj po tom, čo sa moja kariéra skončí. Napríklad aj ako tréner.”

Po skončení na univerzite si sa upísal v Poprade. Prečo práve Poprad?
,,Poprad mi dal šancu hrať v najvyššej slovenskej hokejovej lige a nebolo to pre mňa ťažké rozhodovanie, keďže tu mám celú rodinu.”

Ako sa ti páči v Poprade a na Slovensku?
,,Je to môj domov, takže veľmi dobre.”

Je nejaká vec, ktorú by si z Ameriky rád mal v Poprade a naopak, ktorú vec z Popradu by si rád preniesol do USA?
,,Pravdepodobne by to bolo jedlo. Zo Slovenska do USA by som si zobral vyprážaný syr a tatársku omáčku a z USA na Slovensko chipotle (mexická kuchyňa).”

Z Popradu si to dotiahol až do reprezentácie, kde si si vybojoval aj miestenku na MS v Dánsku. Čo pre teba znamenala už len samotná pozvánka do reprezentácie?
,,Stále to bol môj sen hrať hokej za Slovensko na profesionálnej úrovni a som veľmi vďačný za príležitosť, ktorú som dostal a mohol hrať na MS v Dánsku. Ešte stále niekedy neverím, že sa to stalo skutočnosťou.”

Aký moment ti najviac utkvel v pamäti z doterajšej kariéry?
,,Zážitok, na ktorý nikdy nezabudnem, je náš prvý zápas proti Českej republike na MS. Pamätám sa, že som bol jedným z prvých hráčov, ktorí vyšli na ľad rozkorčuľovať sa. Bol plný štadión – 13 000 ľudí! A to bola len rozcvička! Bolo to niečo, čo som nikdy predtým nezažil. Celý čas som mal husiu kožu. Ďalšou spomienkou, ktorá bude so mnou navždy, bol môj gól proti Francúzsku. Moja mama, otec a brat boli v publiku a pamätám sa, že som im potom mával. Bol to skutočne silný moment nielen pre mňa, ale pre celú moju rodinu.”

Tvojho otca predstavovať zrejme netreba. Ako on ovplyvnil tvoju kariéru? Ako ti pomáha?
,,Otec sleduje každý môj zápas a po jeho skončení ho spolu analyzujeme, čo bolo dobré a v čom by som sa mal zlepšiť, ale nikdy nie je negatívny.”

V júni Washington Capitals získali vôbec svoj prvý Stanley Cup v doterajšej histórii. Zúčastnil si sa aj finálových zápasov či osláv. Aké to pre teba bolo vidieť radosť fanúšikov a hráčov Capitals, hlavne Alexandra Ovečkina?
,,Mal som šťastie sa zúčastniť záverečných zápasov a takisto sa zúčastniť sprievodu k oslavám zisku Stanley Cupu a stretnúť a pogratulovať Alexandrovi k víťazstvu. Bol to silný zážitok pre celé mesto Washington.”

Na ktorý úspech z doterajšej kariéry rád spomínaš?
,,Určite na MS v Dánsku.”

U hokejistov a hlavne v NHL je známe, že si radi zahrajú golf. Platí to aj u teba?
,,Áno, hlavne v lete, keď sme doma vo Veľkej Lomnici.”

Ak by si nebol profesionálnym hokejistom, čím by si chcel byť?
,,Asi tenistom. Na strednej škole som bol v tenisovom tíme a v lete si ho rád zahrám.”

Aký najkrajší gól si v kariére strelil alebo videl?
,,Možno to nebol najkrajší gól, ale ten, čo strelil môj otec na MS 2002 proti Rusku a čo to znamenalo pre Slovensko.”

Čo si rád pozrieš v televízii?
,,Je to seriál Game of Thrones.”

Máš vysnívané auto?
,,Mojím vysnívaným autom je AUDI r8.”

Obľúbený relax?
,,Wellness.”

Aké je tvoje obľúbené jedlo? Varíš si sám?
,,Sviečková na smotane. Varím si málo, stále ma niekto z rodiny pozve na obed.”

Kto je podľa teba najväčší zabávač v kabíne?
,,Podľa mňa je to Matúš Paločko.”

Čo si myslíš o bitkách v hokeji? Pobil si sa už niekedy v zápase?
,,Bitky patria k hokeju, je to tvrdý šport. Áno, minulú sezónu v Nitre proti Blackwaterovi.”

Si poverčivý?
,,Áno, trošku. Stále, keď sa obliekam začínam ľavou stranou.”

Čo zvyčajne rád robíš počas presunov na zápasy?
,,Rád spím.”

Ak by o tebe mali natočiť film, ktorá filmová hviezda by ťa mala stvárniť?
,,Leonardo DiCaprio.”

Čo by si odporučil mladým hokejistom a ich rodičom?
,,Deťom, aby sa nikdy nevzdávali svojich snov a rodičom, aby boli nápomocní v plnení ich snov.”

Facebook komentáre