Do budúcej sezóny aj s kvalitným centrom z KHL
25. júla 2017
Výdaj permanentiek
27. júla 2017

HK Poprad bude mať svoju farmu, nadviazal spoluprácu so Spišskou Novou Vsou

Vo vyspelých hokejových krajinách už býva pravidlom, že ambiciózne hokejové mužstvá majú vo svojich štruktúrach aj farmársky tím. Touto cestou sa vybral aj HK Poprad, ktorý si od spolupráce so Spišskou Novou Vsou sľubuje najmä pozitívny vplyv na herné skúsenosti mladších hráčov.

“Nastal čas, aby sme nadviazali na spoluprácu Popradu a Spišskej Novej Vsi, ktorá sa začala ešte za čias pôsobenia KHL v našom regióne a pokračovala úspešnými MS do osemnásť rokov. Toto podujatie obe mestá zvládli výborne, o čom svedčia aj pozitívne správy z tých najvyšších miest. Ukázali sme celému hokejovému svetu, že dokážeme zorganizovať akékoľvek športové podujatie,” hovorí primátor Popradu Jozef Švagerko o dôvodoch, prečo sa do spolupráce s neďalekým mestom spolu s HK Poprad vôbec pustil.

“Spolupráca by mala byť výhodná pre obe strany. Jej základom je to, že vo veľmi krátkom časovom horizonte vieme posúvať hráčov medzi oboma mužstvami. To všetko sa vďaka statusu farmárskeho mužstva zaobíde bez akýchkoľvek papierovačiek či prieťahov zo strany SZĽH. Viem, že tu kedysi fungovala akási rivalita a aj pravdepodobne funguje, no my sa ju s pánom primátorom Spišskej Novej Vsi aspoň na rok pokúsime prerušiť. Mestá spolupracujú výborne a nejde o náš posledný projekt. Našim cieľom je pozdvihnúť seniorsky a mládežnícky hokej v oboch mestách na vyšší level. Najmä deti musia mať svoje vzory a ľudia si to možno až tak neuvedomujú, no hokej ma silný vplyv na spoločnosť v našom regióne,” predstavil základy spolupráce primátor Popradu.

Zo spolupráce sa teší aj primátor Spišskej Novej Vsi Ján Volný. “Ja vidím pre náš klub v tejto spolupráci len výhody. Som rád, že po rokoch opäť nadviažeme na spoluprácu miest, ktorá tu niekedy fungovala medzi LEV Poprad a Tatranskými Vlkmi. My sa v Spišskej Novej Vsi budeme snažiť hrať atraktívny prvoligový hokej. Všetko prispôsobujeme momentálnej realite. Aj s pánom primátorom Popradu sme dosť reálni ľudia a nebudeme sa púšťať do niečoho, na čo nemáme. Vzájomná spolupráca nám “klape”, čoho svedkom boli aj úspešné MS do osemnásť rokov. Tie odštartovali nie len túto spoluprácu, ale v budúcnosti plánujeme aj ďalšie projekty. Medzi našimi mestami nehrozia žiadne dlhoročné vojny a spory, my si vieme a aj budeme pomáhať.”

Na predstavení spolupráce medzi mestami sa zúčastnil aj ambasádor popradského hokeja Peter Bondra. Ten prezradil, že toto je práve cesta, akou by sa náš hokej mal uberať. “Keď sa vrátim k minulému roku a situácii, v akej sa HK Poprad vtedy nachádzal a kde je dnes, tak som veľmi šťastný. Je výborné, že sa takto spájame. Pre Poprad je dôležité, že mladí hráči dostanú dostatok priestoru medzi seniormi v prvej lige a budú vždy pripravení naskočiť do extraligy. Spišská Nová Ves z toho bude tiež profitovať. V prvom rade môžu vidieť našu prácu a presvedčiť sa, že sa klub za jeden rok dokáže postaviť na nohy a pracovať na vysokej úrovni. Dúfam že kluby nájdu spoločnú reč a že si vzájomne pomôžu, veď prečo sa nemôžeme rozprávať o alternatíve, že aj vďaka tejto spolupráci bude hrať Spišská Nová Ves o rok, o dva extraligu tiež.” 

Farmársky tím bol želaním aj hlavného trénera Kamzíkov Marcela Ozimáka. ” Túto spoluprácu budeme využívať v maximálnej možnej miere. Toto by uvítal každý jeden tréner, že má k dispozícii ďalší tím, kde sú pripravení ďalší hráči pre zapracovanie do mužstva. Ja verím, že si ten systém nastavíme bez problémov, aby hráči mohli okamžite nastúpiť za jedno alebo druhé mužstvo. Plánujeme aj pravidelné porady medzi oboma realizačnými tímami, kde si nastavíme aj akýsi jednotný herný systém.” Tréner Popradu jasne definoval najväčšie výhody farmárskeho tímu. Tým je prechod mladých hráčov z juniorskej kategórie medzi mužov. “Toto je pre nich najťažšie obdobie. Práve pre nich je to obrovská devíza. Dôležité je mať “farmu” aj pre hráčov, ktorí sa vrátia po zranení a takto opäť naskočia do zápasového kolotoča v prvej lige. Momentálne pravidlá hovoria o tom, že až päť seniorov môže nastúpiť v partnerskom mužstve v jednom zápase, juniori dokonca nemajú žiadny limit. Avšak profitovať z toho nebudeme len my, ale aj druhá strana.”

Tréner HK Spišská Nová Ves Jozef Škrak vníma oba kluby ako významné liahne hokejistov, ktoré by si mali pomáhať. Spolupráca teší aj jeho a sám dobre vie, v akej forme ju bude využívať a ako mu pomôže pri vedení prvoligového tímu. ” Hokejová základňa na Slovensku je veľmi úzka a my týmto krokom môžeme urýchliť proces zapracovania hráčov či už medzi seniorov alebo priamo do extraligy. Ja vítam spoluprácu s mužstvom z Tipsport ligy. Jednak sa zvýši konkurencia v oboch celkoch a tiež to bude mať pozitívny dopad na motiváciu našich mladých hráčov. V Spišskej Novej Vsi máme totiž niekoľko mladých hokejistov, ktorí majú na to, aby sa objavili v neďalekej budúcnosti v extralige. Ja som presvedčený, že keď sa stretneme po konci sezóny, budeme rozprávať len o pozitívach tejto spolupráce.

Ako posledný si zobral slovo aj riaditeľ klubu Ľudovít Jurinyi, ktorý sa okrem spolupráce so Spišskou Novou Vsou vyjadril aj k novým dresom a možným pohybom v kádri. “My sme o tejto spolupráci uvažovali už minulú sezónu, no počas nej sme mali strašne veľa inej dôležitej práce, aby vôbec u nás hokej fungoval na vyššej úrovni. Preto sa to všetko dotiahlo až teraz do úspešného konca. Som rád, že sme sa s pánom primátorom Volným a hlavne pánom Zekuciom (člen vedenia klubu HK Spišská Nová Ves) opäť stretli, vysvetlili si niektoré pripomienky a všetko nastavili tak, aby to nebolo všeobecne brané len ako pomoc Popradu. Tie výhody z tejto spolupráce musia pociťovať obe strany a to sa nám aj podarilo naplniť. Nejde len o to, že my budeme k nim posielať hráčov. Ja budem rád, ak sa aj k nám dostanú nejakí hráči zo Spišskej Novej Vsi, zvýšia tak konkurenciu v našej šatni a nastúpia aj v extralige. My sa Spišskej Novej Vsi budeme snažiť pomáhať aj inak. Napríklad teraz, keď ešte nedisponujú ľadovou plochou, bude im umožnené trénovať u nás.”

Riaditeľ popradských hokejových kamzíkov sa vyjadril aj k dlhoročnej rivalite medzi oboma klubmi či fanúšikovskými tábormi. “Ja som túto rivalitu zažil aj ako hráč. Tá nepochybne k hokeju patrí, no tu sa bavíme o tej zdravej forme. Pozerajme ale v prvom rade na hokej. Táto aktivita prinesie pozitíva obom stranám. Ja si myslím, že keď príde hráč zo Spišskej Novej Vsi a bude u nás podávať super výkony, ľudia ho budú milovať. Veď sa ani nemusíme pozerať do ďalekej budúcnosti, aby sme takéto prípady v našom klube našli. Mal som sedenia aj s našim fanklubom, kde sú skvelí a rozumní ľudia a tí to chápu.”

Ľudovít Jurinyi prezradil aj čo to o Tatranskom pohári či nových dresoch. “Ako ste mohli vidieť, pripravili sme pre toto prípravné obdobie nové dresy. V nich chlapci odohrajú všetky prípravné zápasy, Tatranský a Vyšehradský pohár či turnaj vo Francúzsku. Chcel by som sa poďakovať našim partnerom, ktorí nám v ich vytvorení pomohli. Všetko je to smerované k jubilejnému Tatranskému poháru. Aj tie farby či ich dizajn hovoria o výnimočnom ročníku, čo sa týka jeho histórie. Prezradím aj jedno prekvapenie v rámci tohto podujatia. Počas neho plánujeme fanúšikom komplexne predstaviť jeho celú históriu. Pripravujeme v rámci tejto aktivity aj špeciálne prednášky a seminár, ktorý sa bude odohrávať počas turnaja v priestoroch NTC Poprad.”

 

 

 

 

Facebook komentáre