Kamzík za volantom Alfa Romeo Stelvio
6. septembra 2017
Preview zápasu MsHK Žilina – HK Poprad
8. septembra 2017

Letná príprava je minulosťou, zhodnotili ju riaditeľ a tréner klubu

Dlhé obdobie medzi sezónami vyplnené letnou prípravou je definitívne za nami. Kamzíkov teraz čakajú boje o extraligové body, v ktorých by sa mala prejaviť v pozitívnom slova zmysle aj tá tvrdá drina, ktorú museli posledné týždne absolvovať. K priebehu prípravy a očakávaniam v novej sezóne sa vyjadril aj riaditeľ klubu Ľudovít Jurinyi a tréner Marcel Ozimák.

“V prvom rade som rád, že sme finančne dokázali zorganizovať letnú prípravu a umožnili tak chlapcom dostatočne sa pripraviť na novú sezónu. Teraz sa ukáže, aký to malo efekt. Podľa mňa sú chlapci pripravení a sezónu začneme dobre, čo mi potvrdzujú aj rôzne štatistické ukazovatele z prípravných zápasov alebo testov hráčov. Čo sa týka zdravotného stavu, nevyhli sa nám nejaké zranenia. Vážnejším bolo len to McDowellove, no už na turnaji v Nice sa zapojil do zápasového procesu a nebadať na ňom fyzické resty. Do sezóny by sme tak mali nastúpiť v najsilnejšom zložení,” vrátil sa k priebehu letnej prípravy Jurinyi.

Zaujímavým ťahom nášho vedenia bolo vycestovanie na turnaj do francúzskeho Nice tesne pred začiatkom samotnej ligy. “S týmto tímom máme veľmi dobré vzťahy. Poznáme sa s trénerom či riaditeľom klubu a dokonca som tam pôsobil aj ja v minulosti ako hráč. My sme na záver prípravy hľadali alternatívu vycestovania do zahraničia, kde by sme mohli nielen odohrať nejaké zápasy, ale najmä zregenerovali sily. Na to sa nám hodil aj tento “ľahší turnaj”. Na základe toho sme sa rozhodli naopak pozvať Nice k nám na Tatranský pohár.”

Riaditeľ HK Poprad sa vrátil aj k Tatranskému poháru, ktorý bol prvým pod jeho vedením. “So samotnou organizáciou turnaja vládne u nás spokojnosť. Tento formát šiestich tímov sa osvedčil a takto nejak by sme chceli pokračovať aj do budúcnosti. Aj keď tu neprišli nejaké špičkové európske mužstvá, kvalita tu nakoniec bola a tie tímy turnaj zobrali naozaj vážne. Sklamanie je len z nášho konečného umiestnenia, keďže sme ho chceli vyhrať.”

Keďže už zajtra začína základná časť Tipsport ligy, na mieste je aj určenie si krátkodobých či dlhodobých cieľov pre toto obdobie. HK Poprad ich nemá zhmotnené len do výsledkovej podoby, veľký význam pre vedenie klubu je aj samotná hra mužstva. “Nechcem teraz povedať, že sa budeme chcieť umiestniť okolo šiesteho, siedmeho či ôsmeho miesta. Bol by som zlý šéf, ak by som nechcel vyhrávať a byť v tabuľke čo najvyššie. Klamal by som, ak by som povedal, že nechcem vyhrať ligu. Ale pointa v tom všetkom čo tu robíme, je niekde inde. Prvý cieľ je atraktívnu hrou a samozrejme aj víťazstvami konečne prilákať ľudí na tribúny a baviť ich hokejom. Druhou ambíciou je ísť do play off z peknej priečky a tam sa dostať čo najvyššie.”

Počas letnej prípravy sa našim kádrom premlelo množstvo hráčov a prebojovať sa na ligovú súpisku bolo pre nich o niečo ťažšie ako po minulé roky, keďže ten záujem hrať za Poprad je medzi hráčmi vyšší ako v minulosti. “Mali sme tu väčší pohyb hráčov, ktorí boli na skúške. Niektorí na to možno neboli zvyknutí. Gro mužstva sme však mali podpísané už skôr a mňa teší, že mladí hráči majú ambíciu postaviť tento klub na nohy a niekam ho dotiahnuť. Verím, že určité turbulentné obdobia prehrmia alebo prehrmeli a my dokážeme našou hrou, že tie rozhodnutia ohľadom kádra boli správne. Mrzí ma odchod z administratívnych dôvodov brankára Kostenka, takto musíme hľadať posilu na brankárskom poste, s čím sme už nepočítali. Ďalej sa snažíme dotiahnuť aj jedného alebo dvoch kvalitných obrancov.”

Svoj pohľad na momentálny stav kádra nám poskytol aj hlavný tréner Marcel Ozimák. “V letnej príprave niektorí hráči naplnili naše očakávania, iní nie, no takto to v hokejovom živote chodí. My sme z tejto skupiny hokejistov vybrali približne dvadsiatku mien, s ktorými počítame pre túto sezónu. To však ešte nie je finálna podoba kádra. Počas septembra a októbra pravdepodobne mužstvo doplníme o minimálne dvoch hráčov. Potrebujeme centra a obrancu. Každý spomína obrovských obrancov, no aj tí musia mať určitý herný intelekt, aj keď tá váha je dôležitá. Zase sem zobrať nejakého bitkára je pre nás zbytočné. V našej lige rozhodujú presilovky a oslabenia a keď tu niekto príde len vysedávať na trestnej lavici, tak to asi nie je najlepšia cesta. Veľmi sa usilujeme o návrat Gulyaeva, s ktorým to v jeho klube nevyzerá veľmi dobre a sme dohodnutí, že ak tam nebude mať dostatok priestoru, tak príde k nám. Práve toto je ten typ obrancu, ktorí by tu mal prísť. Silový hráč s hokejovým umením, ktorý hrá bez faulov.”

Škrt cez súpiskové plány nám spravila aj reprezentácia do dvadsať rokov, kde sme uvolnili piatich hráčov, z ktorých by štyria nastupovali aj v Poprade. “Po novom roku budeme môcť počítať aj s touto päticou. Musím povedať, že mňa to trochu aj mrzelo, že s nami nebudú teraz niekoľko mesiacov. Vašaš, Václav, Bjalončík s Krempaským by u nás hrali a po ich príchode určite dostanú šancu. My sme na ich zapracovaní medzi mužov pracovali od minulého roku a toto nás trochu zabrzdí, keďže to teraz malo gradovať. Ešte včera sme doťahovali veci s trénerom a vedúcim mužstva dvadsiatky ohľadom Krempaského, ktorý by u nás dostal veľký priestor, keďže na ňom je badať herný progres. No nakoniec sme sa dohodli, že im ho necháme. Martin aj iní naši hráči tam budú hrať prvé husle a je o nich v reprezentácii obrovský záujem. My sa nechceme hrať len na vlastnom piesočku a chceme pomáhať slovenskému hokeju. Takto by to malo byť všade v kluboch, keď dvaja pomôžu a traja nie, nikde sa neposunieme. Musím ale pochváliť chalanov a v neposlednom rade aj ich mládežníckych trénerov, ktorí z nich spravili dobrých hokejistov, že v projekte patria k úplne najlepším hráčom. Toto je veľmi dobrá vizitka aj do budúcna.” 

Tréner Ozimák chce naďalej dávať veľký priestor mladíkom v extraligových zápasoch a čo to prezradil aj o taktike získavania zahraničných hráčov. “Mladí u nás budú hrávať. Títo štyria menovaní z projektu určite naskočia do mužstva po novom roku, ďalej tu máme aj mladého Paločka a iných. Ak im nebudeme dávať šancu, rozutekajú sa nám po svete po juniorkách. Tam ich využijú len v tejto vekovej kategórii a potom dajú prednosť vo väčšine prípadov svojim hráčom a pre Slovákov ostane tretia liga či návrat domov. Ja už od minulej sezóny tvrdím, že nie je najlepšia cesta zazmluvniť desať zahraničných hráčov a nedávať šancu odchovancom. Toto sa u nás diať nebude, čo ukazujú aj počty domácich hráčov či tých z okolia. Ja by som bol osobne za nejaký rozumný limit pre cudzincov. No to je každého osobná voľba a nemôžem to zazlievať iným tímom, každý máme inú taktiku pri tvorbe súťažných kádrov.”

Pár týždňov je realitou aj spolupráca so Spišskou Novou Vsou, ktorú víta aj hlavný tréner. “Pre nás je táto spolupráca dôležitá pre prípady, ak nám vypadnú pre zranenie dvaja traja hráči. My sme tu zobrali na skúšku niekoľkých hráčov zo Spišskej Novej Vsi a vieme, čo od nich môžeme čakať. Takto môžeme siahnuť po našich mladíkoch alebo miestnych hráčoch bez akýchkoľvek administratívnych opletačiek. Spišská Nová Ves nám bude slúžiť aj na rozohratie hráčov po určitých vynútených pauzách.”

 

 

 

Facebook komentáre