Na slovíčko s posilou: Guillaume Leclerc
1. júla 2019
Na slovíčko s posilou: Jørgen Karterud
3. júla 2019

Na slovíčko s posilou: Jesse Pelamo

Spokojnosť s výkonmi Joonu Ervinga, vidina mladého, dobre stavaného a produktívneho centra. To všetko sú aspekty, ktoré vedenie HK Poprad presvedčili, aby sa opäť pozeralo viac na sever. Po predĺžení spolupráce so šikovným fínskym bekom sa vedenie rozhodlo opäť pozrieť do Fínska, odkiaľ prichádza ďalší nádejný a talentovaný hokejista. V sérii článkov dostal priestor na predstavenie sa ďalší nový člen kádra Kamzíkov, Jesse Pelamo.

Už počas minulej sezóny vedenie na čele s riaditeľom, trénerom a skautom vyhlasovalo, že sú spokojní so severskými hokejistami a že v budúcnosti môžme v kádri HK Poprad očakávať ďalších hokejistov z krajín ako Fínsko, Švédsko, Nórsko a podobne. Slovo dalo slovo, tvrdenia sa pretavili na skutočnosť a ako prvý Severan sa tento rok v kádri hlásil práve Jesse Pelamo. “Mojim cieľom je stále sa zlepšovať a myslím, že kvôli tomu, aby som to mohol dosiahnuť, potreboval som vo svojej kariére niečo nové. O záujme Popradu som sa dozvedel od môjho agenta. Mal som na stole viac ponúk, no tá z Popradu bola najzaujímavejšia a usúdil som, že to bude pre mňa tá najlepšia voľba. Domnievam sa, že ak ste súčasťou tímu, ktorý chce neustále vyhrávať, je tu aj vyššia šanca, že sa dokážete zlepšiť. To ma na ponuke Popradu zaujalo najviac.”

Rovnako ako v prípade Leclerca, ani Pelamo nemusel nad ponukou z Popradu veľmi váhať. “Celý proces bol relatívne rýchly. Pán Jurinyi mi cez môjho agenta poslal ponuku. Myslím si, že Poprad bude pre mňa miesto, ktoré mi bude vyhovovať a pomôže mi zlepšiť sa ako hráčovi. Mierim vysoko a už sa veľmi teším, ako si zahrám v slovenskej najvyššej súťaži. Dobre viem, že Slovensko je hokejová krajina s množstvom úžasných hráčov. Taktiež mi ponúka dobrú príležitosť, aby som sa posunul o úroveň vyššie a aby som niečo vyhral. Stále sa mi páčil štýl slovenských hokejistov,” prezradil charizmatický Fín, o ktorom je známe, že v detstve mu na stene jeho izby visel plagát Pavla Demitru.

Podtatranci sú v posledných rokoch veľmi ambiciózni a netaja tie najvyššie ciele. Práve tieto ambície a ciele vedia hráča presvedčiť o tom, že práve toto je to najlepšie miesto pre jeho rozvoj. “Z toho čo viem, Poprad je jedným z najlepších tímov v lige a ja už sa neviem dočkať toho, ako budem súčasťou tejto organizácie. Musel som sa nad tým zamyslieť, no moje rozhodovanie bolo veľmi jednoduché. Veľmi ma motivuje to, že budem súčasťou organizácie a tímu, ktorý je taký ambiciózny. Domnievam sa, že v takomto prostredí je väčšia šanca, že sa mi podarí vypracovať sa na lepšieho hráča.”

Pre dobre stavaného fínskeho centra to bude jeho prvá hokejová skúsenosť mimo krajiny tisícich jazier

Slovenskí hráči v súčasnosti zarezávajú na letnej príprave klubu, pričom legionári sa k tímu pripoja o pár týždňov, keď sa začne spoločná príprava na ľade. Dovtedy sa pripravujú samostatne a usilovne študujú, s kým budú v nasledujúcej sezóne hrávať. “Skladbu kádra sledujem s veľkým očakávaním a je pekné vidieť, akí dobrí hráči budú v ďalšej sezóne pôsobiť v našom tíme. Ďalšou super správou bolo, že sa Joona Erving rozhodol pokračovať v Poprade aj v nasledujúcej sezóne. S Joonom som totiž v minulosti hrával vo Fínsku. Keď som sa dopočul o ponuke Popradu, veľa sme spolu rozprávali. Joona mi o meste, klube a fanúšikoch rozprával len tie najlepšie veci, takže moje rozhodnutie to veľmi uľahčilo. Hrali sme spolu toto leto častokrát badminton a tenis, takže viem, že mi pomôže sa v tíme rýchlo udomácniť a adaptovať sa na nové prostredie. Naposledy, keď sme spolu hrali za Mestis, podarilo sa nám vyhrať ligu. Možno je to dobré znamenie, že opäť budeme hrať v jednom tíme,” pousmial sa urastený center, ktorý zrejme nebol jediný, koho podpis Joonu Ervinga potešil.

Pre hráča je vždy ťažké opustiť rodnú krajinu, spoznať novú kultúru a adaptovať sa na ňu. V Jesseho prípade to bude špeciálne, keďže Poprad bude jeho prvý angažmán mimo rodného Fínska. “Bude to pre mňa prvýkrát, čo budem hrať mimo Fínska. Samozrejme, že je to všetko veľmi vzrušujúce a bude tu pre mňa veľa nových vecí mimo ľadu. Som si vedomý toho, že slovenský a fínsky hokej sa bude trocha líšiť, no som si istý, že sa budem vedieť rýchlo prispôsobiť. Navyše, Poprad vyzerá byť krásne mesto priamo pod Tatrami, takže sa na to všetko veľmi teším a som si istý, že sa rýchlo adaptujem. Už som si o meste, Slovensku a lige zháňal nejaké informácie na internete, no teším sa na to, ako sa o tom všetkom dozviem ešte viac.”

Pelamo do Popradu prichádza taktiež s povesťou produktívneho centra, o čom svedčia jeho štatistiky z posledných dvoch sezón, počas ktorých dokázal nazbierať 107 bodov a radil sa medzi kľúčových hráčov svojho tímu. “Posledné dva roky boli pre mňa celkom úspešné, no myslím, že je vo mne ešte väčší potenciál a určite sa môžem stať ešte lepším hráčom. Verím, že HK Poprad je pre mňa ideálne miesto, aby som ten potenciál naplnil a opäť sa o niečo zlepšil. Som totiž veľmi súťaživý chlapík. Určite nebude ľahké získať si v Poprade dôležitú úlohu, no som si istý, že sa mi to podarí a to je mojim hlavným cieľom. Chcem zo seba vydať všetko, aby sa nám podarilo vyhrať náš prvý ligový titul.” 

Na záver sme Jesseho opäť poprosili, aby sa fanúšikom Popradu trochu predstavil. “Som center, ktorý rád tvorí hru. Mojimi silnými stránkami sú môj zmysel pre hokej, prihrávky a svoju postavu využívam na to, aby som si vedel dobre pokryť puk. Osobne si myslím, že najlepšie sa viem zorientovať v presilových hrách, keďže v posledných rokoch som na ne zvyknutý. Viem byť však spoľahlivý aj v oslabeniach. Snažím sa byť produktívny, no je pre mňa dôležité byť všestranný vo všetkých herných situáciách. Tak by to mal robiť každý správny center – ako príklad uvediem vhadzovania. Ako človek som veľmi pokojný a snažím sa byť pokorný, no nebojím sa hovoriť o tom, čo chcem v živote dosiahnuť. Pracujem veľmi tvrdo, aby som si splnil svoje sny. Mojim cieľom je pomôcť tímu a uspieť aj ako hráč. Verím totiž, že úspech jednotlivca priamo úmerne závisí na úspechu kolektívu.”

“Počul som, že Poprad má najlepších fanúšikov na Slovensku. Pozrel som si taktiež pár zápasov z minulej sezóny a atmosféra vyzerala byť úžasná, takže sa na Vás veľmi teším! Verím, že spolu zažijeme úžasnú a úspešnú sezónu,” dodal na záver.


Z druhej fínskej ligy do prvej slovenskej – Jesse bude čeliť mnohým novým výzvam, no veríme, že ho jeho čuch na body len tak ľahko neopustí
Facebook komentáre