Návšteva na letnej príprave Kamzíkov – kadeti

Aj počas tohto obdobia medzi sezónami vám prinášame sériu reportáži o letných prípravách jednotlivých ročníkov HK  ŠKP Poprad. Tento rok sú však poznačené situáciou ohľadom koronavírusu. Ako sa s tým dokázali vysporiadať tréneri v Poprade?

Zaujímavú trénerskú dvojicu vytvorilo vedenie klubu v kategórií kadetov. K popradskej legende Arnemu Krotákovi pribudol skúsený mládežnícky tréner Miloš Šeliga, ktorý po návrate pod Tatry vystriedal Petra Hrehorčáka. A práve extraligový rekordér nám predstavil priebeh letnej prípravy na suchu svojich zverencov. „Z dôvodu neštandardnej situácie sme v prvom rade museli chlapcom dať pokyny, ako sa môžu pripravovať napríklad aj doma. Rôzne pravidlá musíme dodržiavať aj pri spoločných tréningoch. Hráči sa to snažia všetko plniť, občas však musíme zvýšiť hlas,“ začína debatu o netradičnej situácii ovplyvňujúcej všetky vekové kategórie stále ešte len začínajúci tréner, ktorý sa však môže oprieť o obrovské skúsenosti z hráčskej kariéry.

Kadeti sú špecifický vekový ročník. Stále sa jedná o deti, no vek im už nedovoľuje časté poľavenie pri tréningovej morálke. V takom duchu sa nieslo aj zisťovanie o ich kondícii po pomerne dlhej prestávke po skončení sezóny. „V tejto situácii išlo o individuálne možnosti každého chlapca, či mal podmienky na správnu prípravu aj doma. Niektorí trénovali viac, iní menej. A niektorí asi vôbec… Začali sme so spoločnou prípravou už 11. mája, čiže máme dostatok času na to, aby boli pripravení na novú sezónu.“

Ako sme spomenuli, podmienky ohľadom koronavírusu nedovoľujú klasický priebeh tréningov. Prvé dni ich museli všetky kategórie stráviť v exteriéri. Ako však spomína Arne, môže to mať aj pozitívny efekt. „Prvý týždeň bol taký adaptačný. Následne sme sa venovali posilňovaniu tela, najbližšie dni sa začneme zameriavať na veci, ktoré sú pre hokejistu dôležité – nohy, výbušnosť, dynamika, stred tela a podobne. Ide o klasickú letnú prípravu, no tento rok sa musíme kvôli absencii telocviční či posilňovne v prvých týždňoch venovať hlavne atletickým cvikom. Pre kadetov to môže byť plus, oni to potrebujú. Hokejista predsa musí byť stále v pohybe.“

Ani kadeti ešte presne nevedia, kedy budú môcť konečne začať s tréningom na ľade. Väčšina miest ho totiž na svojich zimných štadiónoch zrealizuje o čosi neskôr, počítať nemôžu ani so štandardným termínom začiatku súťažného ročníka. To všetko ovplyvňuje aj časový harmonogram prípravy. „Najprv si odkrútime osemtýždňový tréningový blok. Následne chlapcov pustíme na dovolenky, aby sme mohli naskočiť do druhej fázy. Zatiaľ si v hlave hovoríme, že vtedy naskočíme na ľad, no asi to nebude možné. Je však zbytočné, aby sme na jeho výrobu čakali a káder tak bude 6 týždňov na dovolenke. Naopak, my sa situácii prispôsobíme a budeme trénovať tak, ako nám to bude umožnené.“