Kamzíci Svitana a Olejník o svojej zlatej hokejbalovej kariére
25. júna 2019
SZĽH má nového prezidenta aj členov Výkonného výboru
26. júna 2019

Navštívili sme letnú prípravu brankárov HK ŠKP Poprad

S popradským hokejovým klubom začalo spolupracovať ďalšie veľmi zaujímavé meno. Letnú prípravu brankárov si totiž zobral na starosť bývalý skvelý brankár Martin Klempa. Spolu s ním sa o brankárske talenty starajú v týchto týždňoch aj Stanislav Kožuch či

Štyridsaťpäťročný bývalý brankár Popradu, Košíc, Púchova, Permu (najvyššia ruská hokejová liga), Kežmarku či britských mužstiev z Coventry a Belfastu sa snaží odovzdať svoje dlhoročné skúsenosti s chytaním ale hlavne trénovaním aj mladým popradským ochrancom svätyne. Chlapcov však úplne nevytrhol z prípravy ich ročníkov. “Celý týždenný tréningový proces činí štyri hodiny počas štyroch tréningových jednotiek. V doobednajších hodinách utorok a štvrtok sa venujeme kadetom, dorastencom a juniorom. V poobednajších hodinách máme na starosti všetkých brankárov naraz. Tu sa bavíme aj o tých najmladších ročníkoch, čiže brankároch druhého ročníka.”

Tréningy brankárov už nie sú v tejto dobe identické s tými, ktoré prežívajú počas prípravy na suchu hráči v poli. “Ide o špecifické cviky zamerané na konkrétny brankársky post. Snažíme sa rozvíjať koordináciu pohybov, periférne videnie, obratnosť či palicovú techniku. V momentálnej situácii im tieto štyri hodinky špeciálnych tréningov stačia. Zvyšné dni sa zúčastňujú prípravy v ich konkrétnej vekovej kategórii. To považujem tiež za potrebné, keďže mimo našich jednotiek môžu rozvíjať so spoluhráčmi silu a vytrvalosť. My konkrétne sme riešili ranné tréningy vždy na ploche zimného štadióna. V druhej fáze po pár týždňoch si už chalani so sebou zobrali aj výstroj, aby sa mohli učiť správne zachádzať s hokejkou, vyrážačkou a lapačkou.”

Odborníci takmer každú sezónu prichádzajú s iným ideálnym štýlom chytania brankárov, ktorý by mal vládnuť svetom. To platí aj o ich fyzických parametroch. Tréner Klempa sa však počas týchto týždňov nesnaží meniť zaužívané štýly Popradčanov. “Mnoho chlapcov sleduje zápasy NHL a snaží sa potom napodobniť brankárov v tréningoch a zápasoch. V zámorí majú brankári často 190 a viac centimetrov, v Európe je s tým problém. To platí aj o Poprade. Ja som sa vrátil do popradského klubu po rokoch. Aj keď poznám pár chalanov, určite teraz nebudem meniť ich štýl, skôr sa sústredím na zdokonalenie toho, čo preferovali na ľade doteraz. Ja som tiež mal len niečo cez 170 centimetrov a zachytal som si v ruskej najvyššej súťaži, bol som na Majstrovstvách sveta…Nikto ma z bránky kvôli výške nevyhadzoval. Dá sa to dnes vykompenzovať rýchlosťou a výbušnosťou.”

Tréningy našich brankárov nevedie len Martin Klempa. Pomáha mu veľmi zaujímavý tím. “Mám partiu trénerov, ktorá mi zvykne pomáhať dlhodobo počas kempov doma či v zahraničí. Nie je problém, aby sa držali konkrétnych tréningových plánov aj v mojej neprítomnosti. Spomenúť môžem Stana Kožucha či Patrika Kušniráka. Všetci sme Popradčania, preto chceme pomôcť aj miestnym chlapcom v klube.”

Ako sme spomenuli, Martin Klempa prežil veľmi bohatú aktívnu kariéru. Málokto však vie, že tá trénerska u neho trvá ešte dlhšie. Veď momentálne už ide o jeho 27. rok v tejto pozícii. “Ja som začal chodiť vypomáhať na detské tréningy už v roku 1992. Práve v tomto období sa začali brankárske štýly meniť. Snažil som sa aj sám zdokonaľovať, zúčastňoval som sa medzinárodných kempov a školení. Táto práca ma drží od mladého veku a vedel som, že sa tomu budem venovať aj po aktívnej kariére. Tesne po nej neboli na Slovensku vytvorené dobré podmienky pre moju profesiu. Dnes sa to mení, kluby zistili, že nás potrebujú. Kariéru som tak naštartoval v Poľsku v Sanoku. Momentálne súbežne s Popradom spolupracujem s Cracoviou Krakov, kde mám na starosti brankárov všetkých vekových kategórií.”

Facebook komentáre