Zatrénujte si s Kamzíkmi
31. mája 2019
Predaj permanentiek pokračuje
2. júna 2019

Navštívili sme letnú prípravu juniorov HK ŠKP Poprad

K hokejovej sezóne patrí aj o čosi menej populárne obdobie letných príprav na suchu. V akom duchu sa nesie niekoľkotýždňové trénovanie mimo ľadu juniorov, to nám prezradí tréner Radoslav Suchý a člen tohto kádra Jakub Nespala.

Pre túto vekovú kategóriu ide o mimoriadne dôležitú časť ich doterajšej kariéry. Práve v juniorskom kolektíve sa bude lámať chlieb ohľadom ich budúcnosti. Tí najúspešnejší majú možnosť už počas nasledujúcej sezóny naskočiť do tréningového procesu “Áčka” či dokonca odohrať nejaký ten zápas v rámci Tipsport ligy. Najbližšie týždne budú slúžiť najmä na zlepšenie ich fyzických parametrov. Na starosti ich v nasledujúcom ročníku bude mať veľmi zaujímavá trénerská dvojica. Popri skúsenom Jozefovi Skokanovi totiž pri nich načne svoju trénerskú kariéru aj Radoslav Suchý. “Na začiatku letnej prípravy sa snažíme u chlapcov rozvíjať silu a vytrvalosť. Práve teraz sa nachádzajú vo veku, kedy musia nabrať veľmi veľa sily, aby sa neskôr dokázali presadiť medzi mužmi. Všetko to dopĺňame v telocvični cvikmi na obratnosť,” opisuje základnú štruktúru letnej “zaberačky” novic v našom trénerskom tíme.

V tejto fáze prípravy majú tréneri k dispozícii 31 hráčov rôznych vekových kategórií. Z nich štrnásti môžu nastupovať aj za dorast. “Máme medzi sebou niekoľko dorastencov či dokonca aj kadetov. Chceme ich vytiahnuť vyššie, dať im možnosť porovnať sa so staršími a vyskúšať si ich level trénovania. Máme tu vlastne celý káder okrem Alexa Šoteka (trénuje individuálne v Banskej Bystrici) a siedmich chlapcov, ktorí sa pripravujú so seniormi.”

Dnešným trendom pri letnej príprave je spraviť ju čo najmenej monotónnou. Preto sa aj tento ročník bude pripravovať na viacerých miestach. “Zatiaľ využívame hlavne priestory štadióna. Vyzerá to tak, že sa v najbližších dňoch zlepší počasie, a tak budeme môcť konečne trénovať aj vonku. Dobré kopce na šprinty nájdeme v lesíku pri štadióne, vytrvalosť natrénujeme v Gánovciach. Momentálne sa spoliehame na plochu či schody na štadióne a telocvičňu na ZŠ v Spišskej Sobote.”

Ako sme už spomenuli, pre Radoslava Suchého ide o prvú prípravu na suchu v pozícii trénera. Aj on však už teraz vidí, že dnešná generácia mladých hokejistov sa od tej jeho líši. “My sme boli o čosi lepšie pripravení. Nebolo to len tréningom, nás vycvičila ulica. Venovali sme sa vo voľnom čase viacerým športom, v ktorých sme vynikali. Títo chlapci sú zase lepší v počítačoch a virtuálnom svete. Treba však dodať, že sa naozaj snažia. Majú k dispozícii každú chvíľu nejaké nové prvky k trénovaniu, ktoré sa im pokúšame začleniť do prípravy, aby sme ich posunuli na vyšší level a mohli pri nás napredovať.”

Medzi skúsenejších členov novej juniorky HK Poprad patrí devätnásťročný útočník Jakub Nespala, ktorý v tejto vekovej kategórií pôsobil aj uplynulé dve sezóny (84 zápasov, 29+56). Práve na tohto bývalého stabilného člena reprezentácie do osemnásť rokov (11 zápasov, 2+6) by sa mohli tréneri spoliehať aj v najbližšom ročníku. “Aj keď nás teraz zobrali pod svoje ruky noví tréneri, letná príprava je viac menej o tom istom. V tejto fáze musíme hlavne tvrdo makať. V šatni doplnilo niekoľko dorastencov či dokonca kadetov, my sa ale nedelíme na skupinky podľa veku. Partia je medzi nami dobrá, čo nám pomáha aj pri tvrdých tréningoch. Mňa osobne trochu mrzí zlé počasie, ktoré nás zavrelo na štadióne. Predsa len je tu dusno a čerstvý vzduch mi vyhovuje viac. Osobe mi pomáha aj to, že som sa po dlhej sezóne na trénovanie úplne nevykašľal. Pripravoval som sa individuálne, aby som nestratil na sile a kondícii. Týždeň na úplne vypnutie som si však našiel, to som nerobil vôbec nič a len som oddychoval.”

Facebook komentáre