Súťaž Kamzík cestuje
14. júna 2017
Navštívili sme letnú prípravu dorastencov
18. júna 2017

Navštívili sme letnú prípravu kadetov

Prichádza leto a to je obdobie, kedy si hokejové súťaže dávajú voľno. To sa však nedá povedať o jednotlivých ročníkoch hokejových klubov. Letnú prípravu na suchu momentálne absolvujú aj tie najmladšie ročníky.

Tréneri Skokan a Wittlinger dostali pre budúcu sezónu za úlohu viesť kadetov HK Poprad. Ide o terajších ôsmakov a budúcoročných deviatakov ZŠ v Spišskej Sobote. “Aj naša príprava na suchu trvá rovnako, ako pri všetkých žiackych kategóriách. Chlapcov budeme pripravovať celkovo osem týždňov. V našom prípade však nejde len čisto o prípravu na suchu, keďže už v tomto štádiu sezóny môžeme využívať ľad v Liptovskom Mikuláši. Ten je pre nás trénerov veľmi dôležitý, aby som videl týchto pre mňa nových chlapcov už priamo v akcii. Tým pádom si môžeme nastaviť presný harmonogram prípravy na ľade, ktorá nás čaká neskôr,” hovorí o prvej fáze prípravy budúcich kadetov skúsený mládežnícky tréner Skokan, ktorý má k dispozícii 28 chlapcov, z toho ôsmych mladších hokejistov a jednu hokejovú reprezentantku.

“Momentálne sa sústredíme na celkovú všestrannú prípravu. Chlapci to dopĺňajú rôznymi kolektívnymi športmi v rámci turnajov či klubov v okolí, či už ide o futbal alebo hokejbal. Mnohí tréneri s tým majú problém, ale ja som za to, aby športovali aj inde. To im môže len pomôcť, len musíme presne vedieť kde a kedy budú hrať. Hokejisti v tomto veku musia makať aj mimo našich tréningov. To je úplný základ ich napredovania. Aj keď sa ich spýtam, že čo doma robili, povedia mi len napríklad o zastrieľaní si na bránku, či o korčuľovaní na kolieskových korčuliach. Aj to je niečo, ale tie ťažšie a dôležitejšie cviky, ako je napríklad hrazda, to od nich nejako nepočuť… Potom sa divíme, že sa nevyšplhajú na tyči. Lano im ani nedávame, veď by spadli a zranili sa,” hovorí o momentálnej fyzickej vybavenosti hokejistov v kadetskom veku nie len v popradskom klube tréner, ktorý za dlhé desaťročia pôsobenia v mládežníckom hokeji a má z čoho porovnávať.

“Ak by sme chlapcom v tomto veku na Slovensku teraz pripravili tréningový plán, ktorý využívali naši úspešní medailisti z pred pár rokov, tak by to ani náhodou nezvládli. Už teraz sa objavujú obrovské rozdiely. Niektorí chlapci mali vo štvrtej triede skoro rovnaké výsledky fyzických testov, ako majú ich spoluhráči v kadetskom veku… Toto je najväčší problém slovenského hokeja. Ja sa roboty nebojím, no väčšina trénerov či rodičov berú tréning len ako nejakú hru, nedotiahnu cviky do konca a často vypúšťajú tréningy. Títo chlapci si to našťastie nedovolia, majú pred nami rešpekt a naozaj v tomto na nich nemôžem povedať krivé slovo. Čaká nás strašne veľa práce, musíme robiť s nimi cviky, ktoré mali mať zvládnuté už niekedy pred pár rokmi, no pracujú tvrdo a radi. Niečo z nich ešte hádam vyžmýkame. Už po pár týždňoch vidieť pokroky,” hovorí na rovinu o stave dnešnej hokejovej mládeže skúsený tréner.

Letná príprava kadetov nie je len o telocvični. “Využívame aj miestne ihriská, blízky lesík, Aquacity a aj spomínaný ľad v Liptovskom Mikuláši. V ďalšej fáze prípravy sa chceme zúčastniť rôznych turnajov, ktoré dajú chlapcom veľa. Už teraz máme rozpracované veľmi kvalite obsadené turnaje na Slovensku, v Poľsku či vo Vítkoviciach.”

 

Facebook komentáre