Pravidlá vyvolávajúce vášne – Nedovolené bránenie v hre brankárovi

Hokej je mimoriadne emotívna hra. Platí to o hráčoch, tréneroch a najmä o fanúšikoch. Búrku nevôle často vyvolajú určité rozhodnutia rozhodcov, s ktorými mnohí nesúhlasia. Nie vždy však ide o ich chybu. Nie je výnimkou, že ich len hráči či diváci dostatočne nepoznajú. Preto sme sa rozhodli pre vás pripraviť sériu článkov, kde vám predstavíme ich podrobnejšie znenia.

Veľmi často sa stáva, že sa na štadióne búria diváci v situáciách, kedy nastal kontakt hráča s brankárom. Ešte častejšie hádam vidíme rozčuľovať sa samotných ochrancov svätyne… Preto sa niet čo čudovať, že za prvé menej chápané pravidlo sme si vybrali to s číslom 150 – Nedovolené bránenie v hre brankárovi.

Pravidlo „Nedovolené bránenie v hre brankára“ sa definuje takto: Korčuliar, ktorý používa akékoľvek nedovolené prostriedky, aby prekážal brankárovi v hre. Toto je však veľmi široký pojem. Aby ste ho pochopili, treba si predstaviť aj konkrétnejšie body.

  • Korčuliarovi, ktorý hokejkou alebo telom narúša alebo sťažuje hru brankárovi v jeho bránkovisku, bude uložený menší trest.
  • Ak útočiaci korčuliar, ktorý má puk, korčuľuje jazdou vpred alebo vzad, má fyzický kontakt s brankárom v jeho bránkovisku a puk vnikol do bránky, gól uznaný nebude a útočiacemu hráčovi bude uložený menší trest. Toto pravidlo sa týka aj trestného strieľania a samostatného nájazdu po predĺžení.
  • Korčuliarovi, ktorý útočí a stojí pri tom pred brankárom súperovho tímu, odvádza jeho pozornosť od prebiehajúcej hry tým, že máva pred jeho tvárou rukami alebo hokejkou, bez ohľadu na to, či útočiaci korčuliar je alebo nie je v bránkovisku, bude uložený menší trest.
  • Protihráčovi, ktorý bráni alebo blokuje návrat brankára do svojho bránkoviska, alebo do neho narazí, keď brankár hral s pukom za svojou bránkou, bude uložený menší trest.
  • Útočiaci korčuliar môže počas hry korčuľovať cez bránkovisko, ale nesmie mať kontakt s brankárom. Ak vznikne kontakt s brankárom alebo brankár pri vracaní sa do pozície jazdou vzad vo svojom bránkovisku spôsobí kontakt s útočiacim korčuliarom, útočiacemu korčuliarovi bude uložený menší trest.

Je jasné, že najväčší problém s týmito pravidlami majú útočníci. Ich úlohou je dostať puk do bránky stoj čo stoj a za podobné konania v minulosti nie vždy inkasovali dvojminútový trest. Tieto konkrétne znenia totiž platia len od roku 2018. Prekvapením však môže byť vyjadrenie, ktoré nám poskytla popradská brankárska jednotka z posledných dvoch sezón.

Tomáš Vošvrda: „Ja osobne som takého názoru, že kým je brankár s pukom za bránkou, mal by sa brať ako hráč. Kľudne nech ma tam zrážajú (smiech). Pri chytaní sa osekávame všetci, výnimkou nie sú ani brankári. Tu tiež nevidím problém s tým, že by sa to teraz malo nejako extra trestať. Nech ma ale nikto neblokuje počas streľby…“