Predstavujeme tímy na 71. ročníku turnaja o Tatranský pohár – ORLI ZNOJMO

O malú chvíľu štartuje 71. ročník hokejového turnaja o Tatranský pohár. Ako minulý rok, tak aj tento ročník bude mať zastúpenie v podobe šiestich tímov, vrátane domácich Kamzíkov. Začíname s predstavením tímov a ako prvý tím si predstavíme Orli Znojmo.

Hokejový klub z Českej republiky začal svoju púť písať už v roku 1933 pod názvom TJ Sokol Znojmo.  Výraznejšie úspechy dosiahol až v deväťdesiatych rokoch minulého storočia, kedy v roku 1997 mohol po baráži so Sokolovom sláviť postup do 1. ligy.

V najvyššej českej súťaži sa Znojmo nestratilo. Premiérovú sezónu obsadili deviate miesto, tesne im uniklo play-off. Nasledujúcu sezónu to už bolo lepšie, keď sa po základnej časti Orli umiestnili na peknom druhom mieste. Tím ťahala slovenská dvojica, Peter Pucher a Marek Uram. Keď v NHL nastala v sezóne 2004/2005 výluka, tak za Znojmo si zahrali aj hráči z NHL ako brankár Tomáš Vokoun, obranca Karel Rachůnek či útočníci Martin Havlát a Patrik Eliáš. V sezóne 2005/2006 zažilo Znojmo svoj najväčší úspech v českej extralige, keď s trénerom Hořavom a Votrubom si prevzali bronzové medaily, po tom, čo v semifinále nestačili na HC Sparta Praha. Sezóna 2008/2009 bola pre Znojmo poslednou v českej extralige, keď práva na ňu získala Kometa Brno, a tak po tejto sezóne vznikol nový klub Orli Znojmo.

Orli Znojmo sa tak stali vôbec prvým českým tímom, ktorý začal pôsobiť v inej medzinárodnej súťaži. Vôbec svoju prvú sezónu v rakúskej EBEL začali hrať v sezóne 2011/2012, kedy sa prebojovali do štvrťfinále a obsadili v nej konečné siedme miesto. Prejsť cez štvrťfinále sa nedarilo až v štyroch sezónach za sebou. Až prišiel rok 2016, kedy Znojmo postúpilo do finále, kde sa im do cesty postavil rakúsky Salzburg, ktorý si nakoniec po víťaznej sérii 4:2 odniesol zlaté medaily a Orli tak sa museli uskromniť so striebrom. Aj striebro v EBEL znamenalo miestenku v hokejovej Lige Majstrov (CHL), a tak okrem českých tímov z extraligy sa k nim mohli pridať aj Orli zo Znojma pôsobiaci v EBEL. V skupinovej fáze si zmerali sily s nemeckým Mníchovom a švajčiarskym Fribourgom, no na konto si nepripísali ani jedno víťazstvo.

Za Znojmo si zahralo aj veľa českých, ale aj slovenských reprezentantov ako napríklad Marek Uram, Peter Pucher alebo aj Popradčan a v súčasnosti tréner malých Kamzíkov, Roman Tomas. Taktiež sa zo Znojma prebojoval na MS 2017 český obranca Libor Šulák, ktorý si na turnaji vybojoval zmluvu v Detroit Red Wings, ktoré ho nakoniec poslalo na hosťovanie do Pelicans Lahti vo Fínsku.