Pripomenieme si federálnych majstrov zo sezóny 1972/73

Pred prvým zápasom s Nitrou prebehne aj slávnostné prijatie dorasteneckého tímu, ktorý sa stal federálnym majstrom ČSSR v sezóne 1972/73. Hráči LVS Poprad sa stali prvým slovenským tímom, ktorý vyhral federálnu dorasteneckú ligu.

V sezóne 1972/73 sme mohli s hrdosťou prehlásiť, že najlepší dorastenecký hokej sa hrá v Poprade. Dorastenci LVS Poprad sa stali víťazmi I. dorasteneckej súťaže SSR, získali titul majstra Slovenska a právo hrať vo finále o majstra ČSSR. Vo finále majstrovstiev ČSSR skončil Poprad opäť na 1. mieste a stal sa majstrom ČSSR. Síce tesne, iba zásluhou skóre, ale plne zaslúžene. Dlhoročná práca v slovenskej hokejovej kolíske priniesla ovocie.

Meno trénera popradského dorastu Jozefa Ivana už medzi hokejovou verejnosťou vtedy nebola neznámym pojmom. Za desať rokov jeho trénerskej práce s dorastom Popradčania trikrát získali vavríny majstrov Slovenska a teraz dokonca aj titul majstrov ČSSR. Pod jeho rukami vyrástli takí hráči ako bratia Sakáčovci, Kečka, Bukovinský, Faith, Šupler, Zadražil, Šterbák, Lach a ďalší, z ktorých mnohí už dlhšie obliekali prvoligový dres. Tridsaťdvaročný tréner nadviazal na úspešnú prácu svojho predchodcu Ing. M. Grandtnera. Jeho práca nezostala nepovšimnutá keď už dva roky bol aj trénerom reprezentačného celku juniorov do 17 rokov, kde mal možnosť overovať si získané poznatky zo svojho družstva s výsledkami práce iných trénerov.

Kto videl hrať Popradčanov musel uznať, že titul majstra Slovenska a majstra ČSSR pre ročník 1972/73 im právom prislúcha. Popradskí dorastenci sa ako prví stali majstrami Československa spomedzi slovenských družstiev. Družstvo ťažilo z tradícií popradského hokeja, jeho hra bola založená na individuálnych schopnostiach niekoľkých jednotlivcov. Najcennejšou devízou bol poctivý prístup ku každému tréningu, stmelenie kolektívu a disciplína, keď príprava nepoznala ani voľné soboty.

Brankári:Dušan Sidor, Juraj Timko
Obrancovia:František Hossa, Ján Drefko, Ľubomír Roháčik, Vladimír Marušin, Ján Lojda, Milan Halahija, Richard Baran
Útočníci:Alexander Szücs (C), Ján Ďumbala, Peter Filipovič, Július Penzeš, Pavol Kordoš, Jozef Handzuš, Marián Hudák, Anton Lach, Jozef Skokan, Jozef Šeliga, Miloš Polák, Peter Ihnačák, Juraj Monsberger, Ľubomír Divulit

Zdroj údajov: hokejpoprad.sk