Tatranský pohár 2021: HC Pustertal Wölfe

Predstavujeme nováčika na Tatranskom pohári HC Pustertal Wölfe, ktorý k nám príde z Talianska.

Hokej v Taliansku sa hrá hlavne v jeho severnej časti, ktorá má spojenie hlavne k rakúskemu Tirolsku a taktiež Švajčiarsku. Tím z mesta Brunico, resp. ak chcete názov aj v nemčine, Bruneck, sídli pod talianskymi Alpami, neďaleko Innsbrucku či hokejovo taktiež veľmi známeho mesta Bolzano. Jeho história zachádza do čias okolo roku 1954. Žltočierni vlci, ako sa im prezýva začali s hokejom najprv v druhej talianskej súťaži, ktorá má rovnaký názov ako tá futbalová, t.j. Seria B.

Zaujímavosťou je, že aj keď ju dokázali v šesťdesiatych rokoch dvakrát vyhrať, nemohli do Serie A postúpiť, pretože nemali schopný štadión. Po dostavaní haly sa im to podarilo až v roku 1973.  V Serii A hrali dlhých tridsať rokov, no titul v nej nikdy nezískali. Najväčšími úspechmi boli druhé miesta. Dokonca v roku 2001 boli nútení najvyššiu taliansku súťaž opustiť kvôli finančným problémom. Naspäť sa vrátili už v sezóne 2003/04. Po finálovej porážke v sezóne 2015/2016 si podali prihlášku do tzv. Alpskej ligy (AlpsHL), kde pôsobili tímy z Talianska, Rakúska a Slovinska.

Až na výnimku jednej sezóny sa im zakaždým podarilo postúpiť do playoff. V sezóne 2018/19 dokonca vyhrali základnú časť pred Ljubljanou, postúpili do finále, no vybojovali si druhé miesto. Od budúcej sezóny budú hrať najvyššiu rakúsku súťaž ICEHL (bývalá EBEL), kde pôsobí ďalší taliansky klub, Bolzano, ale aj bratislavský Capitals.

Vlci z malého mestečka spod Álp hrajú svoje domáce zápasy na štadióne Rienzstadion, ktorý má kapacitu niečo cez 2000 divákov. Momentálne sa na súpiske nachádza aj niekoľko legionárov, ktorí hrali už na najvyšších medzinárodných fórach alebo aj na Slovensku. Spomenúť môžeme brankára Tomasa Sholla, ktorý vlani začal sezónu v HC Detva.  Medzi známe mená môžeme zaradiť aj reprezentantov z Apeninského polostrova ako sú Daniel Glira, Armin Hofer, Raphael Andergassen, Ivan Deluca či Tommaso Traversa, ktorý si vyskúšal aj slovenský hokej v juniorských časoch v drese Prievidze. Slovenský hokejista v tomto klube nikdy nepôsobil, no zahral si tu napríklad dnes už nebohý český tréner Miroslav Fryčer.