V minulosti sa už Tatranský pohár nedohral

Finálový zápas 72. Tatranského pohára medzi maďarským Miškovcom a Michalovcami bol odložený z dôvodu zdravotných problémov hráčov maďarského celku. V histórii turnaja nejde o prvý prípad, kedy sa turnaj nedokončil na ľade, hoci prvýkrát je to pre chorobu hráčov jedného z finalistov.

Prvýkrát sa finálový zápas nedohral ešte v sezóne 1933/34 v rámci 7. Tatranského pohára. Vo finále turnaja sa stretli Slavia Praha a Opava (Troppauer EV). V riadnom čase sa zápas skončil výsledkom 2:2, avšak Opava odmietla na protest nastúpiť na predĺženie. Organizátori tak za víťaza vyhlásili Slaviu Praha.

Nikdy sa nedohral 10. Tatranský pohár v sezóne 1935/36. Dôvodom však bolo počasie. Na turnaj sa prihlásilo 14 tímov, ktorí boli rozdelení do troch skupín v Novom Smokovci, Tatranskej Lomnici a Poprade. V rámci turnaja sa odohrali len dva regulárne zápasy. Následne prišiel odmäk a ďalšie dva zápasy sa odohrali už len ako priateľské. Zvyšok turnaja bol zrušený a nikdy sa nedohral.

Vôbec sa neodohral 17. Tatranský pohár v sezóne 1942/43, hoci ešte pár dní pred zápasom noviny avizovali, že sa turnaj uskutoční a zúčastní sa na ňom 11 tímov. Zrejme z finančných dôvodov bol celý turnaj, krátko pred začiatkom, odvolaný.

Problematický bol aj 20. Tatranský pohár v sezóne 1949/50. Turnaj sa síce dokončil, ale za veľmi neštandardných podmienok. Regulárne boli len dva zápasy v Tatranskej Lomnici. V Poprade sa z dvoch zápasov odohrali len prvé tretiny. Aj finálový zápas medzi ZSJ Zdar LTC Praha a GZ Královo Pole na popradskom ľade bol predčasne ukončený pre nespôsobilý ľad za stavu 1:1 po prvej tretine. O regulárnosti celého turnaja dnes môžeme len uvažovať.

V histórii Tatranského pohára by sme našli aj ďalšie zápasy, ktoré sa nedohrali na ľadovej ploche, avšak nešlo o finálové zápasy. Príkladom je 43. Tatranský pohár z roku 1990, keď v súboji o 5. miesto Topoľčany v 31. minúte v zápasu s Popradom opustili ľadovú plochu a odmietli sa vrátiť na ľad. Poprad vtedy vyhral kontumačne.

Autor: Rastislav Ovšonka