Zakúpením permanentky sa zapojíte do tomboly
11. júna 2018
Patrik Svitana ostáva doma vďaka pohode, ktorá ho dostala až do reprezentácie
13. júna 2018

Zaostrené na letnú prípravu HK Poprad – A-mužstvo

Medzi posledným zápasom sezóny a úvodným tej nasledujúcej je síce obdobie niekoľkých mesiacov, no hokejisti ich nemôžu využiť len na oddych. Už počas mája sa totiž rozkrútil kolotoč letných príprav, ktoré slúžia na naberanie energie pre zvyšok roka. 

Presne v polovici prvej fázy letnej prípravy sa nachádzajú aj naši muži. Tréneri Stantien, Brincko, Štolc a Salát tak mohli otestovať silu chlapcov po ich krátkom voľne. “Ja som s chlapcami spokojný, zatiaľ makajú na sto percent. Na začiatku som si myslel, že mladí hráči budú lepšie pripravení. Skôr sa mi zdalo, že starší na sebe priebežne pracovali o čosi viac, aj keď by to malo byť naopak. Z týždňa na týždeň sa to na nich začína nabaľovať a už je to v tých správnych koľajách,” začína s rekapituláciou prvých týždňov nový hlavný tréner Roman Stantien.

Popradskí hokejisti už dokonca mali možnosť dvakrát vykorčuľovať na ľad. “Vďaka tomu už teraz začínam poznávať hráčov, s ktorými som nemal doteraz osobnú skúsenosť. Aj tu sa dá zistiť, v čom sú šikovní a naopak kde sa musia zlepšiť. Aj toto nám pomáha pri napredovaní mužstva. V dnešnej dobe je to veľmi dôležité, aby sme mohli vykorčuľovať na ľad už v júni.

Letná príprava by mala byť orientovaná na získanie fyzických schopností pre celú nasledujúcu sezónu. Aj to je úlohou trénerov v Poprade. “Nám uľahčuje robotu, že už pred začiatkom prípravy sme mali poskladaný káder aj typologicky. Pri výbere nových hráčov sme sa pozerali na to, kto čo môže zahrať a na čo ho môžeme použiť. To doladíme neskôr na ľade. Práve tieto dva mesiace slúžia na naberanie fyzičky, čo by malo v dnešnom hokeji stačiť. Ťažšie je už chalanov naučiť niečo, čo ich bude od ostatných rozdeľovať resp. aby sme ich my mohli rozdeliť do jednotlivých kategórií a konkrétne na tieto veci ich plne využívať.”

Táto fáza prípravy nebýva medzi hráčmi najobľúbenejšia. Často je leto plné fádnych tréningov, čo však nie je ideálna predstava trénera Stantiena. “Aj v tomto smere som rád za využívanie ľadu. Tréningy na suchu môžu byť dosť jednotvárne. Ja sa však snažím ich robiť čo najpestrejšie, aby to hráčov aj bavilo. Skúšame aj novinky, ako je napríklad kickbox. Každá zmena prináša niečo dobré. Ak hráči nepoznajú presný priebeh prípravy a nemajú s ňou skúsenosti, nevedia si v takej miere rozvrhnúť sily a vtedy máme o ich kondičke lepší prehľad. No ľad je ľad. Tak ako klavirista potrebuje na zlepšovanie hrať na klavíri, hokejista musí čo najviac korčuľovať.”

Pri zaberačkách v letnom období je dôležité, aby sa kabína navzájom hecovala a potiahla. Tréner je rád, že to funguje aj pod Tatrami. “Je super, že tu cítiť ten herný zápal. Skôr mladí vyzerajú tak, že keď im niečo nevychádza, tak to chcú zabaliť a sú zbytočne frustrovaní. Pomaličky upravujeme aj ich návyky, ktoré vyplývajú z veku, ako napríklad niečo trochu vypustiť alebo prísť neskôr. Tu ich treba dať do laty a toto funguje najmä zo strany skúsenejších. Vidím, že im občas v rámci slušnosti dohovoria a je dobré, že ich počúvajú a takto sa učia rešpektovať nepísané pravidlá.”

Ďalšie týždne by mali vyzerať po tréningovej stránke trochu inak. “Tých sedem týždňov prípravy nie je veľa, preto možno nedokážeme do nej zaradiť úplne všetko. My musíme najmä naháňať silu a teraz už prejdeme aj do výbušnosti a rýchlosti. Na spestrenie chceme zorganizovať aspoň jeden futbalový zápas, aby sme potešili aj fanúšikov a dostali hokej a hráčov do povedomia.”

Facebook komentáre